ЯК ЛОВИТИ СОМА.
Сом звичайний – єдиний представник родини сомових у наших водоймах. Трапляються екземпляри завдовжки понад 2 м і масою тіла понад 80 кг. Зазвичай виловлюють рибу, що важить 3-10 кг. Сом росте швидко, живе приблизно 35 років. Це найбільша прісноводна риба в Європі.
Формою тіла сом нагадує пуголовка – велика голова з великою пащею, тулуб що ближче до хвоста, то вужчій. Спинний плавець у нього коротенький, анальний - дуже довгий. Очі маленькі. Обабіч пащі стирчать довгі вуса, а в нижній частині щелепи є чотири коротких вусики. Дрібні гострі зуби утворюють своєрідну терку. Луски немає, боки – плямисті.
Сом – хижак, полює на інших риб та водних істот. Поїдає п`явок, хробаків, личинок, жаб, раків, водних щурів і качок. Однак ця риба не такий ненажера, як його вважають.
Переважно сом населяє великі ріки, зрідка – протічні озера, в яких його нелегко відшукати. Великий сом живе самітником. У ріках він тримається поблизу глибоких ям на дні, в місцях з помірною течією, де багато перепон. На нього можна натрапити біля стрімкого підмитого берега або мисків. В озерах сома треба шукати в прибережній смузі, де вода тепліша і багато корму.
У місця, де електростанції скидають нагріту воду, соми припливають здалека, тому там їх можна ловити цілий рік. Проте вудити в забруднених стічних водах неприємно, навіть якщо лов успішний.
Сом особливо активний улітку, нереститься переважно у червні, коли вода добре прогріється. Самці пильнують гнізда з ікрою. У цей час, якщо пощастить, можна піймати кілька великих рибин на невеликій ділянці ріки. Подеколи трапляється багато маленьких сомиків.
Сом полює здобич зазвичай у присмерку та вночі з засідки. Роками не покидає обрану яму чи інший схов, знаходячи корм неподалік. Подорожує тільки в район нерестища, а відтак повертається своєї домівки. Саме цю домівку знайти найважче, а якщо її знайдено, потрібні вправність і час, щоб упіймати рибу. А ще потрібен досвід у ловінні не будь-якої, а саме цієї риби.
Сом – сильна риба, бореться довго, тому в разі невмілого виводження обірветься найміцніша снасть.
Про те, що в даному районі є сом, можна довідатися під час ловіння нехижих риб. У риби, що вислизнула з його пащі (марена, плітка), з обох боків здерта луска, а ушкодження має форму підкови, що відповідає розміру і розміщенню зубів у сома (вони численні, дрібні та виростають на губах). Після невдалого нападу щукі залишають криваві сліди.
ВУДІННЯ СОМА. Ловлять сома на поплавцеву або донну вудку. З берега, переважно з коси, сома вудять на глибині, поблизу від його криївки. Вудлище і котушка мають бути дуже міцними, волосінь – діаметром не менш ніж 0,8 мм (іноді користуються капроновими шнурами), гачки – зазвичай саморобні, зі сталевого дроту (3 мм), у яких віддаль від ців`я до вістря має становити щонайменше 50мм.
Подеколи спекотного літа сом клює опівдні, але його краще ловити вночі. Оскільки він не ловиться на бистрині, краще використовувати поплавцеву снасть, за допомогою якої розміщати наживу на ¾ або навіть на ½ глибини водойми. Вудіння з човна забезпечує більшу свободу маневрування, але є важчим, особливо, якщо рибалка один.
ЛОВІННЯ СОМА ВНОЧІ. Для вудіння вночі беруть найкращу снасть. Вудилище не має бути довгим. Сом під час виводження кілька разів далеко тікає. Довгим вудлищем тут не зарадиш, воно лише втомить рибалку та утруднить витягання риби з води. Достатньо довжини 2,5-3 м. Вудилище має бути легким, міцним, і добре виваженим, з жорсткою верхівкою, а чимала котушка повинна вміщати що найменш 100м волосіні. Для ловіння у великих ріках, особливо з берега, запас жилки має бути ще більшим. Гальмо на котушці повинно працювати безвідмовно. Гачки беруть ковані, міцні, якнайбільші.
Наживою можуть бути живці або заснулі рибки (навіть великих розмірів до 0,5кг), пучки пошматованих земляних хробаків, раки, п`явки, великі жаби, миші, личинки, вовчки (капустянки). Різну наживу настромляють на гачок по різному.
Сом хапає наживу впевнено, підсікається добре. Важео лише його виводити. Треба за допомогою вудилища і гальма скеровувати рибу до чистої води, вважаючи, щоб вона не втекла до криївки. Проте гальмувати слід помірковано, бо силова боротьба майже завжди завершується поломом снасті і втратою риби. Виводження триває довго, і не варто його пришвидшувати. Сом – надзвичайно витривала риба. Удень можна вдатися до так званого гойдання – підтягати рибу, підіймаючи вудилище. Завдяки цьому способу більшу роботу рибалка виконує вудилищем, зменшуючи навантаження на котушку.
Поєдинок з сомом треба спланувати, визначивши, яким чином, і в якому місці виводити рибу з води. Тоді можна уникнути несподіванок.
Виймати сома краще за допомогою великого гака, який устромляють в нижню щелепу знизу або під зяброву кришку. При цьому слід пам`ятати про власну безпеку. Невміло виводжуваний сом може перекинути човен або затягти рибалку у воду, якщо берез слизький або стрімкий. Тому виймати рибу треба на мілководді з безпечним берегом, а в човні прилаштовувати баласт.
До фатальних наслідків може привести заплутування рибалки у волосіні. Пійманий сом також небезпечний. Якщо випадково рука опиниться у його пащі (наприклад, під час виймання гачка), не уникнути тяжких поранень.
СПІНІНГУВАННЯ СОМА. Для ловіння сома на спінінг застосовують важкі та широкі коливні блешні середнього розміру, а ще краще снасточки зі заснулою рибкою. Важливо цю наживу глибоко занурити і дуже повільно проводити.
ЛОВІННЯ СОМА ЗА ДОПОМОГОЮ КВОКА. У такій спосіб сома ловлять удвох з човна. Один рибалка веслує, інший ловить сома. Принаду на гачку (точніше – на гачку з плечем до 10 см), який прикріплений до капронового шнура завтовшки 3 мм, занурюють на ½ глибини водойми. Перший рибалка, утримуючи човен на течії, забезпечує вертикальне розміщення шнура, другий – періодично однією рукою квочить, тобто б`є квоком по воді, внаслідок чого виникає своєрідний, дуже голосний звук (цим способом можна ловити, маючи практичний досвід; інакше він виявиться безрезультатним). Другою рукою він тримає шнур, запас якого великими кільцями укладений на дні човна. Клювання відчувається не як посмик, а наче почепили гирю. Сом не смикає, а навалюється всією масою. Рибалка супроводжує рукою рух шнура до води, а відтак посмиком догори підсікає рибу. Залишається підняти рибу і затягти її у човен.
У своїх подальших діях варто зважати на поради, які перевірені не одним поколінням рибалок:
1) Вступаючи в поєдинок із сомом, не забувайте, що його маса тіла може бути більшою за вашу (доки він не опиниться в човні, визначити це неможливо);
2) Після підсікання тягніть сома до себе, доки він не опам`ятався, інакше почнеться боротьба з рівними шансами на успіх;
3) Витягуйте сома у човен гаком, угамовуйте – молотком.
Рибалки вважають, що сом удвічі сильніший за щуку такої самої величини.
Великий дорослий сом клює на живця, обсмалене у вогні курча, м`ясо перлівниці (двостулкового молюска, черепашка якого вкрита зсередини шаром перламутру), менше – на жабу, земляних хробаків, вовчків, гнойових хробаків (яких настромляють жмутиком).
А купити відповідну снасть для лову сома можна в нашому інтернет магазині СУПЕР-СНАСТІ.
У нас ви знайдете і зможете купити абсолютно все для любого типу риболовлі: вудилища та вудки, котушки, волосінь та повідці, гачки та поплавки, блешні, снасточки, піскаки, підставки під вудилища, стільці та крісла, намети, термосумки.
Для коропової та фідерної ловлі пропонуємо купити вудлища Brain, для лову хижака пропонуємо купити вудлища Select, Faworite, Keitech, Shimano.